Iako naučna literatura ima ograničen rok trajanja, a nova saznanja potiskuju stara, sudbina Medakovićeve knjige je očigledno drugačija. Sada je dobila novo ruho i savremen sjaj, koji bi trebalo da joj omoguće da ostvari komunikaciju sa novom generacijom čitalaca. Otuda bi objavljivanje značajnih literarnih i naučnih dela iz te oblasti moglo da posluži kao most koji bi povezao prošlost i sadašnjost, odnosno nove i stare pisce i istraživače. Važan segment toga je i približavanje ličnosti srpskih velikana novim generacijama čitalaca, kao što se to čini ovom knjigom u godini u kojoj se proslavlja stogodišnjica od rođenja Dejana Medakovića.
Ponovnim otkrivanjem i isticanjem svetlih tačke srpske prošlosti, a osvajanje pismenosti, štampanje knjiga i borba za obrazovanje naroda nesumnjivo to jesu, doprinose da se danas u srpskom društvu promovišu i jačaju ključne humanističke vrednosti. – Prof. dr Vladimir Simić
Umeće starih srpskih gravera
Ne treba zaboraviti da je od početka svoga postanka pa nadalje, stara srpska štampana knjiga izrađivana u duhu snažnih tradicija pisane knjige, tako da njeni poručioci, izdavači i štampari nisu upućivani da naročito traže neka nova odstupanja od ustaljenih propisa i stare rukopisne forme. Slično kao i pisari i oni su tačno znali kako nastaje oprema jedne knjige. Znalo se koje formule treba upotrebiti, kako se piše predgovor, pogovor, naslovi pojedinih poglavlja. Tako da je i kod štampane knjige bilo potrebno samo primenjivanje uputstava koja su se odnosila na pisanu knjigu, pa da ukus poručioca i publike bude u celosti zadovoljen.
Ilustracije su se u tom pogledu nalazile u nešto drugačijem položaju. I za njih su postojali propisi i ikonografske šeme po kojima je nastajao osnovni kostur kompozicija, ali su tek naši stari graveri stvorili prvo pravilo za njihovo prenošenje u sopstveni grafički izraz. Tada su nastala dva načina grafičkog stila, linearno-konturni i plastični.
Bez obzira na sva ova upoređenja sa najvećim grafičkim dostignućima toga doba, stara srpska grafika, sagledana pod uslovima svoga razvoja, u lepoj meri reprezentuje likovna ostvarenja naših starih gravera.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom korišćenja kolačiča .
Artikal nema komentare