Kada gledamo bilo koju geografsku kartu, očekujemo od državnih i drugih granica da se lepo "ponašaju". To znači da bi granica trebala da bude jasno definisana, jednostavna, sa što manje nekakvih okuka, krivina i odstupanja od logike. Takve granice su najbolje, jer smanjuju mogućnost izbijanja sukoba, koji često mogu da imaju tragične posledice. Međutim, iz brojnih razloga (npr. ratovi, separatizam, ujedinjavanja itd.
) granice često nisu tako jednostavne, pa se javljaju razne nepravilnosti, od kojih su najzanimljivije enklave (teritorija države X sa svih strana okružena teritorijom države Y) i eksklave (deo države X u koji se iz glavnine teritorije X može doći samo preko teritorije države Y). U praksi se javljaju brojni "nivoi" enklava i eksklava. ... Osim neuobičajenih granica, postoje i neobični gradovi, ali i tzv. fantomski gradovi i gradovi duhova. Za kraj ostaju fantomska ostrva, mikronacije i još ponešto. ... Ova knjiga može biti zanimljiva dopuna svima onima koji, amaterski, profesionalno ili školski, izučavaju geografiju, kartografiju, politiku, istoriju i društvo. Knjiga je tako napisana da može da se čita na preskok, tako što bi svako mogao da nađe poneki zanimljiv tekst, a da ostale samo prelista.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom korišćenja kolačiča .
Artikal nema komentare