Vesti

Dodeljen Gonkur

04. Novembar 2009
Dobitnica ovogodišnje najprestižnije francuska književna nagrada “Gonkur” jeste Mari Endiaj za roman "Tri jake žene". U njemu, književnica senegalskog porekla koja trenutno živi u Berlinu, opisuje težak život tri afričke žene u evropskom iseljeništvu.

Godišnja nagrada za "najbolje i najmaštovitije prozno delo" u francuskoj literaturi, nazvana je po Edmondu de Gonkuru, uspešnom piscu, kritičaru i izdavaču. Nagrada se dodeljuje svakog decembra, još od 1903. godine, a svakom autoru može da bude dodeljena samo po jednom.


DOBITNICI GONKUR NAGRADE PO GODINAMA:
2008. Atiq Rahimi: Syngue sabour
2007. Gilles Leroy: Alabama song
2006. Jonathan Littell: Les Bienveillantes
2005. Francois Weyergans: Trois jours chez ma mere
2004. Laurent Gaude: La Soleil des Scorta
2003. Jacques-Pierre Amette: La Maitrese de Brecht
2002. Pascal Quignarg: Les Ombres Errantes
2001. Jean-Christophe Rufin: Rouge Bresil
2000. Jean-Jacques Schuhl: Ingrid Caven
1999. Jean Echenoz: Je m`en vais
1998. Paule Constant: Confidence pour confidence
1997. Patric Rambaud: Le Bataille
1996. Pascale Roze: Le Chasseur zéro
1995. Andreî Makine: Le Testament français
1994. Didier Van Cauwelaert: Un aller simple
1993. Amin Maalouf: Le rocher de Tanois
1992. Patric Chamoiseau: Texaco
1991. Pierre Combescot: Les filles du calvaire
1990. Jean Rouaud: Les champs d`honneur
1989. Jean Vautrin: Un grand pas vers le Bon Dieu
1988. Erik Orsenna: L`exposition coloniale
1987. Tahar Ben Jelloun: La nuit sacrée
1986. Michel Host: Valet de nuit
1985. Yann Quéffelec: Les noces barbares
1984. Marguerite Duras: L`amant
1983. Fréderic Tristan: Les Egarés
1982. Dominique Fernandez: Dans la main de l` ange
1981. Lucien Bodard: Anne-Marie
1980. Yves Navarre: Le jardin d`acclimatation
1979. Antonine Maillet: Pélagie la charette
1978. Patrick Modiano: Rue des boutiques obscures
1977. Didier Decoin: John l`Enfer
1976. Patrick Grainviklle: Les Flamboyants
1975. Emile Ajar: La Vie devant soi
1974. Pascal Laîné: La dentellière
1973. Jacques Chessex: L`ogre
1972. Jean Carrière: L`Epervier de Maheux
1971. Jacques Laurent: Les Bêtises
1970. Michel Tounier: Le roi des Aulnes
1969. Felicien Marceau: Creezy
1968. Bernard Clavel: Les fruits de l`hiver
1967. André Pieyre de Mandiargues: La Marge
1966. Edmonde Charles-Roux: Oublier Palerme
1965. Jacques Borel: L`aboration
1964. Georges Conchon: L`état sauvage
1963. Armand Lanoux: Quand la mer se retire
1962. Anré Langfus: Les bagages de sable
1961. Jeun Cau: La pitié de Dieu
1959. André Schwart-Bart: Le ddernier des justes
1958. Francis Walder: Saint-Germain ou la négociation
1957. Roger Vailland: La Loi
1956. Romain Gary: Les racines du Ciel
1955. Roger Ikor: Les eaux mêlées ( T. II Les fils d`Avrom )
1954. Simone de Beauvoir: Les Mandarins
1953. Pierre Gascar: Les Bêtes Le temps des morts
1952. Béatrice Beck: Léon Morin, prêtre
1951. Julien Gracq: Le rivage des Syrtes
1950. Paul Colin: Les jeux sauvages
1949. Robert Merle: Week-end à Zuydcoote
1948. Maurice Druon: Les grandes familles
1947. Jean-Luis Curtis: Les forêts delanuit
1946. Jean-Jacques Gautier: Histoire d`un fait divers
1945. Jaun-Luis Bory: Mon village à l`heure allemande
1944. Elsa Troilet: Le premier accroc coûte deux cents francs
1943. Marius Grout: Passage de l`homme
1942. Marc Bernard: Pareils à des enfants
1941. Henri Pourrat: Vent de Mars
1940. Francis Ambrière: Les grandes vacances
1939. Philippe Hériat: Les enfants gâtés
1938. Henri Troyat: L`araigne
1937. Charles Plisnier: Faux-passeports
1936. Maxence Van der Meersch: L`empreinte de Dieu
1935. Joseph Peyré: Sangt et Lumière
1934. Roger Vercel: Capitaine Conan
1933. André Malraux: La condition humaine
1932. Guy Mayel: Les loups
1931. Jean Fayard: Mal d`amour
1930. Henri Fauconnier: Malaise
1929. Marcel Arland: L`ordre
1928. Maurice Constantin-Weyer: Un homme se penche sur son passé
1927. Maurice Bedel: Jérôme, 60o latitude nort
1926. Henry Daberly: Le supplice de Phèdre
1925. Maurice Genevoix: Raboliot
1924. Thierry Sandre: Le chèverefeuill
1923. Lucien Fabre: Rabevel ou le mal des ardenes
1922. Henri Béraud: Le vitriol delune
1921. Rene Maran: Batouala
1920. Ernest Pérochon: Nène
1919. Marcel Proust: A l`ombre des jeunes filles en fleurs
1918. Georges Duhamel: Civilisation
1917. Henri Malherbe: La flamme au poing
1916. Adrien Betrand: L`appel du sol ( prix 1914. ); Henri Barbusse: Le feu
1915. René Benjamin: Gaspard
1914. prix non décerné à cause de la guerre
1913. Marc Elder: Le peuple de la mer
1912. André Savignon: Filles de Pluie
1911. Alphonse de Châteaubriant: Monseur de Lourdines
1910. Lois Pergaud: De Grupil à Margot
1909. Marius-Ary Leblond: En France
1908. Francis de Miomandre: Ecrit sur l`eau
1907. Emile Moselly: Terres lointaines
1906. Jérôme et Jean Tharaud: Dingley, l`illustre écrivain
1905. Claude Farrère: Les civilisés
1904. Léon Frapié: La maternelle
1903. John-Antoine Nau: Force ennemie